KANSERDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR

Kanser hastalığının tedavi ve takibinde günceli yakalamak çok önemli. Ancak, bilginin bir su gibi aktığı şu günlerde bunu sağlamak gerçekten zor. Kanımca daha da zor olan, bu yoğun paylaşım ortamında değişime yön veren bilgileri diğerlerinden ayırt edebilmek…

Yenilikleri takip etmek, kanser tedavi eden bir hekim olarak bir zorunluluk. Ama, aynı zamanda çok da heyacan verici. Burada sizlerle paylaşmak istediğim deneyimler ve önemli olduğunu düşündüğüm güncel bilgilerden , kanserle ilgilenen veya ilgilenmek zorunda kalan herkesin yararlanacağını umuyorum.

Akciğer Kanserinde Güncel Yaklaşımlar

Akciğer Kanserinde Güncel Yaklaşımlar

Sigara akciğer kanseri gelişimiyle ilgili en önemli risk faktörüdür. Akciğer kanserlerinin %90 kadarının sigara ile ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca tüm kanser ölümlerinin %30'u sigara ve diğer tütün ürünlerine bağlanmaktadır.

Bağırsak Kanseri Tedavisi

Bağırsak Kanserinde Güncel Tedaviler

Bağırsak kanseri bulunan hastalarda vücut taramalarında başka bölgede hastalık yoksa, ilk yapılması gereken işlem cerrahi ile kanserli bölgenin çıkarılmasıdır. Bağırsağın alt tarafında bulunan “rektum” adı verilen bölgenin kanserlerinde çoğunlukla ameliyat öncesinde radyoterapi veya radyoterapi ile birlikte kemoterapi uygulaması yapılır.

Jinekolojik Kanserlerde Hedefe Yönelik Tedaviler

Jinekolojik Kanserlerde Hedefe Yönelik Tedaviler

Son yıllarda birçok kanser türünde tek başlarına kullanılabilen veya rutin tedavilerin yanında yer alarak başarı şansını arttıran hedefe yönelik ajanlar, jinekolojik organ kanserlerinde de hastalarımıza umut kaynağı olmuştur.

Rahim Kanserinde Tedavi Yaklaşımları

Rahim Kanserinde Tedavi Yaklaşımları

Endometrium kanseri rahmin içini saran dokulardan kaynaklanan bir kanserdir. Rahim kanseri, rahmin alt ucunda bulunan rahim ağzı (serviks) veya rahmin dış bölgesinde, 2 yanında bulunan tüp veya yumurtalık kanserlerinden farklılık gösterir.

Meme Kanserinde Güncel Tedaviler

Meme Kanserinde Güncel Tedaviler

Kanser tanı ve tedavisindeki birçok gelişme elbette ki meme kanserine de yansıdı. Hatta meme kanserinin bu gelişmenin öncülerinden biri olduğunu söylemek hiç de yanlış sayılmaz. Bu konuda ilk dikkatimizi çeken toplum farkındalığının ciddi bir şekilde artması oldu. Farkındalığın artması erken tanı şansını arttırdı.

Kanser ve İmmünoterapi

Kanser ve İmmünoterapi

Kanserin şifresini çözmek için geliştirilen moleküler yöntemler sayesinde bugün akciğer kanseri tedavisi bir dönüm noktasındadır. Yeni yöntemlerle aydınlatılan özel bazı türlere yönelik farklı ilaçlar geliştirilmiş ve uygun hastalarda başarılı sonuçlar alınmıştır.